FGA15N120ANTDTU IGBT Power Module - High Efficiency High Performance and Reliable
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Fairchild Semiconductor
Model Number : FGA15N120ANTDTU
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) : 30A
Current - Collector Pulsed (Icm) : 45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 15A
Power - Max : 186 W
Gate Charge : 120 nC
Contact Now
FGA15N120ANTDTU IGBT Power Module
Product Features:
- Designed for high power applications
- 1200V blocking voltage
- 15A continuous current rating
- Low conduction losses
- Low switching losses
- High frequency operation
- Easy to install and maintain
Product Specifications:
- Rated Voltage: 1200V
- Rated Current: 15A
- Maximum Collector-Emitter Voltage: 1200V
- Maximum Gate-Emitter Voltage: 12V
- Maximum Collector Current: 20A
- Maximum Gate-Source Voltage: 20V
- Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage: 1.7V
- Maximum Operating Junction Temperature: 150°C