Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS724KMATR-65AB-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 65A
Sensitivity : 30.75mV/A
Frequency : DC ~ 120kHz
Linearity : ±1%
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Contact Now
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
30.75mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±1%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
16-SOIC
Product Listing:
Allegro MicroSystems ACS724KMATR-65AB-T Hall Effect Sensor, 16-SOIC Package
Product Parameters:
- Hall Effect Sensor
- 16-SOIC Package
- Output Type: Analog
- Operating Temperature Range: -40°C to 85°C
- Supply Voltage Range: 4.5V to 24V
- Sensitivity: 65mV/G
- Output Voltage: 5V ± 10%
- Response Time: 1.5µs
- Linearity Error: ±1.0%