ACS772LCB-050B-PFF-T Sensor Transducer High-Precision Low-Power Current Sensor
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS772LCB-050B-PFF-T
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Sensors Transducers
Manufacturer : Allegro MicroSystems
Manufacturer Product Number : ACS772LCB-050B-PFF-T
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Contact Now
ACS772LCB-050B-PFF-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor
Product Features:
- High accuracy: ±1.5% linearity over the specified temperature range
- Low temperature drift: ±0.2% of full-scale output over the entire temperature range
- Low power consumption: 0.6 mA at 5 V
- Wide operating temperature range: -40°C to +85°C
- Wide common-mode voltage range: 0 V to 5.5 V
- Output voltage proportional to current: 0.5 V for 50 A
- Small size: 2.3 × 2.3 × 0.9 mm
- Low-profile SOIC-8 package
- RoHS compliant
Applications:
- Current monitoring, control, and protection
- Motor control
- Automotive
- Industrial
- Battery-operated systems
- Power supplies
- Lighting control
- Solar and wind power
Product Status
Active
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
40mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz
Linearity
±0.9%
Accuracy
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
2.5µs
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)