ACS71240LLCBTR-010B3 Sensors Transducers Hall Effect-Based Linear Current 8-SOIC Package
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS71240LLCBTR-010B3
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Response Time : 4µs
Current - Supply (Max) : 12mA
Current - Sensing : 10A
Contact Now
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Voltage
Sensitivity
132mV/A
Frequency
120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±6%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
1. ACS71240LLCBTR-010B3 Sensors Transducers: This 8-SOIC package sensor transducer is designed to accurately detect current flow in both directions. It features a wide operating voltage range of 4.5V to 5.5V, low quiescent current, and low noise output.
3. Features: This component features a wide operating voltage range of 4.5V to 5.5V, low quiescent current, and low noise output. It also provides high linearity, high accuracy, and superior temperature stability.