ACS730KLCTR-50AB-T Sensors Transducers 8-SOIC Package Hall Effect Based Linear Current
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS730KLCTR-50AB-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Response Time : 700ns
Current - Supply (Max) : 25mA
Current - Sensing : 50A
Contact Now
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
40mV/A
Frequency
1MHz
Linearity
±0.75%
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C