ACS714LLCTR-20A-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor Transducer 8-SOIC Package
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS714LLCTR-20A-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 20A
Sensitivity : 100mV/A
Frequency : DC ~ 80kHz
Linearity : ±1.5%
Voltage - Supply : 5V
Contact Now
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
100mV/A
Frequency
DC ~ 80kHz
Linearity
±1.5%
Accuracy
±1.5%
Voltage - Supply
5V
Response Time
3.5µs
Current - Supply (Max)
13mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
Allegro ACS714LLCTR-20A-T Hall Effect Current Sensor Transducer, 8-SOIC Package
Parameters:
• Operating Voltage: 4.5V to 5.5V
• Current Sensing Range: -20A to 20A
• Output Voltage Range: 0.43V to 3.5V
• Output Accuracy: ±1.5%
• Temperature Range: -40°C to +105°C
• Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
• Supply Voltage Range: 4.5V to 5.5V
• Operating Frequency: DC to 1.5MHz
• Load Regulation: 0.02%/A
• Current Consumption: 5mA