IRG4PH40UDPBF IGBT Power Module High Performance Reliable 800V 40A Low Loss
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : International Rectifier
Model Number : IRG4PH40UDPBF
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) : 41A
Current - Collector Pulsed (Icm) : 82A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.1V @ 15V, 21A
Power - Max : 160W
Switching Energy : 1.8mJ (on), 1.93mJ (off)
Contact Now
Product Features:
1200Volt IGBT Power Module High speed switching
High input impedance Low insertion loss RoHS Compliant Technical Parameters:
Voltage: 1200V Current Rating: 40A
Gate Drive Voltage: 5-15V
Power Dissipation: 80W
Operating Temperature: -40°C to 125°C
Storage Temperature: -40°C to 150°C
Package: TO-220F
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Product Tags:
Low Loss IGBT Power Module
IRG4PH40UDPBF
Quality IRG4PH40UDPBF IGBT Power Module High Performance Reliable 800V 40A Low Loss for sale
IRG4PH40UDPBF IGBT Power Module High Performance Reliable 800V 40A Low Loss Images